| Type | HP Designjet T520 36-in ePrinter |
| Part Number | CQ893A |
| Technology | HP Thermal Inkjet |
| Max Media size/paper size | 914 mm |
| Mono print speed | 35 sec/page, 70 A1 prints per hour |
| Color print speed | 35 sec/page, 70 A1 prints per hour |
| Print resolution | Up to 2400 x 1200 optimized dpi from 1200 x 1200 input dpi and Optimization For Photo Paper selected |
| Ink types | Dye-based (C, M, Y); pigment-based (K) |
| Ink colors | 4 (1 each cyan, magenta, yellow, black) |
| Printheads | 1 (cyan, magenta, yellow, black) |
| Line accuracy | +/- 0.1% |
| Margins (top x bottom x left x right) | Roll: 5 x 5 x 5 x 5 mm (0.2 x 0.2 x 0.2 x 0.2 in); Sheet: 5 x 17 x 5 x 5 mm (0.2 x 0.67 x 0.2 x 0.2 in) |
| Media handling | Sheet feed, roll feed, input tray, automatic cutter |
| Media types | Bond and coated paper (bond, coated, heavyweight coated, recycled, plain, bright white), technical paper (natural tracing, vellum), film (clear, matte), photographic paper (satin, gloss, semigloss, premium, polypropylene), self-adhesive (adhesive, polypropylene). |
| Media size | Input tray: 210 x 279 to 330 x 482mm ; Manual feed: 330 x 482 to 610 x 1897mm |
| Scan speed | NA |
| Scan/copy resolution | NA |
| Maximum scan width | NA |
| Media Thickness | Up to 0.3mm |
| Reduction/ enlargement | NA |
| Maximum copies | NA |
| Copier settings | NA |
| Memory | 1 Gb |
| Hard disk | None |
| Connectivity | Fast Ethernet (100Base-T) ; Hi-Speed USB 2.0 ; Wi-Fi |
| Print languages | HP-GL/2, HP-RTL, HP PCL 3 GUI, JPEG, CALS G4 |
| Printing paths | Printer driver, HP Designjet ePrint & Share, email printing, Apple AirPrint™ |
| Drivers (included) | HP-GL/2, HP-RTL drivers for Windows® (optimized for |
| Printer Dimensions(w x d x h) | 129.2 x 53 x 93.2 cm |
| Shiping Dimensions(w x d x h) | 152.3 x 67.7 x 72.6 cm |
| Weight Printer | 39.2 kg |
| Weight Printer Shipping | 187 kg |
| What’s in the box | HP Designjet T520 36″ ePrinter, printhead, spindle, introductory ink cartridges, printer stand, quick reference guide, setup poster, startup software, power cord. |
| Power Consumption | < 35 watts (printing), < 4.5 watts (powersave), < 0.3 watts (standby) |
| Power Requirements | Input voltage (auto ranging) 100 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 3 |
| Warranty | One-year limited hardware warranty |


Reviews
There are no reviews yet.