| Type | HP Designjet T120 24-in ePrinter |
| Part Number | CQ891A |
| Technology | HP Thermal Inkjet |
| Max Media size/paper size | 610 x 1897 mm |
| Mono print speed | 70 sec/page on A1/D, 40 A1/D prints per hour |
| Color print speed | 70 sec/page on A1/D, 40 A1/D prints per hour |
| Print resolution | Up to 1200 x 1200 optimized dpi |
| Ink types | Dye-based (C, M, Y); pigment-based (K) |
| Ink colors | 5.5 pl (C, M, Y); 12 pl (K) |
| Printheads | 1 (C, M, Y, K) |
| Line accuracy | (+/- 0.1%) |
| Margins (top x bottom x left x right) | Roll: 5 x 5 x 5 x 5 mm (0.2 x 0.2 x 0.2 x 0.2 in) ; Sheet: 5 x 17 x 5 x 5 mm (0.2 x 0.67 x 0.2 x 0.2 in) |
| Media handling | Sheet feed, roll feed, input tray, automatic cutter |
| Media types | Bond and coated paper (bond, coated, heavyweight coated, recycled, plain, bright white), technical paper (natural tracing, vellum), film (clear, matte), photographic paper (satin, gloss, semigloss, premium, polypropylene), self-adhesive (adhesive, polypropylene) |
| Media size | Rolls: 279 to 610 mm (11 to 24 in) Sheets: 210 x 279 to 610 x 1897 mm (8.3 x 11 to 24 x 74.7 in) Standard sheets: A4, A3, A2, A1 (A, B, C, D) |
| Scan speed | NA |
| Scan/copy resolution | NA |
| Maximum scan width | NA |
| Media Thickness | Up to 11.8 mil |
| Reduction/ enlargement | NA |
| Maximum copies | NA |
| Copier settings | NA |
| Memory | 256 MB |
| Hard disk | None |
| Connectivity | Fast Ethernet (100Base-T), Hi-Speed USB 2.0 certified, Wi-fi |
| Print languages | HP PCL 3 GUI, JPEG |
| Printing paths | Printer driver, HP Instant Printing, Apple AirPrint |
| Drivers (included) | HP PCL 3 GUI driver for Mac OS X and Windows® |
| Printer Dimensions(w x d x h) | 987 x 530 x 285 mm (38.9 x 20.9 x 11.2 in) |
| Shiping Dimensions(w x d x h) | 124.1 x 72 x 51.5 |
| Weight Printer | 25.5 kg (56.2 lb) |
| Weight Printer Shipping | 115 kg |
| What’s in the box | HP DesignJet T120 Printer, printhead, introductory ink cartridges, quick reference guide, setup poster, startup software, power cord |
| Power Consumption | < 35 watts (printing), < 4.5 watts (sleep), < 0.3 watts (standby) |
| Power Requirements | Input voltage (auto ranging): 100 to 240 VAC (+/- 10%), 50/60 Hz (+/- 3 Hz), 1200 mA max |
| Warranty | One-year limited hardware warranty |


Reviews
There are no reviews yet.