| Type | HP Designjet Z6 44-in PostScript Printer |
| Part Number | T8W16A |
| Technology | HP Thermal Inkjet |
| Max Media size/paper size | 1118 x 1676 mm |
| Print resolution | Up to 2400 x 1200 optimized dpi |
| Ink types | Pigment-based (mK) |
| Ink colors | 6 (cyan, magenta, chromatic red, yellow, matte black, photo black) |
| Printheads | 3 universal printheads (valid for all colors) |
| Line accuracy | ± 0.1% |
| Margins (top x bottom x left x right) | Roll: 0.2 x 0.2 x 0.2 x 0.2 in (borderless on select media3 , and on all media when using V-Trimmer4 ) (5 x 5 x 5 x 5 mm (borderless on select media3, and on all media when using V-Trimmer4 )) Sheet: 0.2 x 0.67 x 0.2 x 0.2 in (5 x 17 x 5 x 5 mm) |
| Media handling | Single-roll: Roll feed, front sheet feed, media output bin, automatic horizontal cutter; Dual-roll: Two automatic roll feeds, smart roll-switching, front sheet feed, media output bin, automatic horizontal cutter and vertical trimmer (cuts allHP Z-series printer-qualified media, including most all canvas. Does not Support HP Adhesive media or canvas with hard stiff meses.) |
| Media types | Photographic, fine art printing material, self-adhesive, banner and sign, bond and coated, backlit |
| Media size | Rolls: 11 to 44 in (279 to 1118 mm); Sheets: 8.3 x 11 to 44 x 66 in (210 x 279 to 1118 x 1676 mm); Standard sheets: A, B, C, D, E, (A4, A3, A2, A1, A0) |
| Media Thickness | Up to 31.5 mil (0.8 mm) |
| Memory | 128 GB virtual |
| Hard disk | 500 GB Self Encrypted hard disk (AES-256 Encrypted) |
| Connectivity | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10/100/1000Base-T Ethernet (802.3, 802.3u, 802.3ab); USB Type-A host port |
| Print languages | Adobe PostScript 3, Adobe PDF 1.7, TIFF, JPEG, CALS G4, HP-GL/2, HP-RTL |
| Printing paths | HP driver for Windows and MAC OS X, direct printing from USB flash drive, email printing, HP Smart app, HP Click printing software, HP Print Service for Android, Apple AirPrint driver, Direct print for mobile apps for iOS, Android and Chrome OS; email printing with HP ePrint and HP Smart app for iOS and Android. |
| Drivers (included) | Raster and PostScript drivers for Windows and macOS; PDF driver for Windows |
| Printer Dimensions(w x d x h) | 1293 x 695 x 998 mm |
| Shiping Dimensions(w x d x h) | 1440 x 766 x 718 mm |
| Printer Weight | 66 kg |
| Shipping Weight | 97 kg |
| What’s in the box | HP DesignJet Z6 PostScript Printer, printheads, introductory ink cartridges, printer stand and media bin, spindle, 3-in core adapter7 , quick reference guide, setup poster, power cord |
| Power Consumption | < 100 W (printing); < 32 W (ready); < 0.3 W (< 6.5 W with embedded Digital Front End) (sleep); 0.1 W (off) |
| Power Requirements | Input voltage (auto ranging): 100-240 V (±10%), 50/60 Hz (±3 Hz), 2 A max |
| Warranty | One-year limited hardware warranty |
HP DesignJet Z6 44-in PostScript Printer
Rp115,115,000.00
Tidak ada yang lain selain Presisi
Dirancang untuk menghasilkan cetakan berdefinisi tinggi dan untuk menangani file yang paling rumit. Kualitas lebih tinggi dengan tinta lebih sedikit.
Presisi, Jelas membedakan dengan detail yang halus
- Membaca detail lebih jelas dan mampu melihat warna kontras tinggi dengan printhead HP definisi tinggi yang baru.
- Dapatkan gradien yang halus, bahkan untuk kombinasi warna yang menantang, dengan Kontrol Piksel HP.
Cepat, Bekerja Tanpa Jeda
- Pemrosesan yang kuat dengan 128 GB memory dan 500 GB HDD at 116 A1/D pgs/hr
- Tangani file yang paling kompleks dengan arsitektur pemrosesan yang kuat dan Adobe PDF Print Engine.
Aman, Lindungi pekerjaan Anda dan informasi Anda
- Lindungi printer / data dari akses yang tidak sah dengan HP Secure Boot, Whitelisting, dan Hard Disk Terenkripsi.
- Lindungi dokumen, pertahankan kerahasiaan dengan solusi otentikasi seperti pencetakan PIN, pembaca kartu
| Weight | 97 kg |
|---|---|
| Dimensions | 144 × 76.6 × 71.8 cm |
| inch | 44 inch |
| Brand | HP |
Related Products
-
columns-4
-
Canon image PROGRAF iPF671
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Jual Plotter Canon image PROGRAF iPF671The ideal solution for CAD and GIS designed for excellent high quality results in efficient time
Unique compact design – fits anywhere to save space- 5-colour Dye & Pigment ink system
- Print size: 24″ (A1+)
- Perfect for CAD and GIS
-
HP DesignJet T1300 PostScript Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of Life44-inch (1118 mm), 6-ink, dual-roll printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Two-roll configuration with smart switching
- D/A1-size prints in 28 seconds with Economode
- Six Original HP inks
- Sheets or rolls up to 44-inch (1118 mm) wide
- PostScript®-quality prints
- Print-by-email capabilities via ePrint
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP DesignJet T830 MFP 24-in
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
24-inch (610 mm) robust, compact Wi-Fi MFP for office and construction environments.- D/A1-size prints in 25 seconds
- Four Original HP inks with cartridges from 40 ml up to 300 ml
- Built-in scanner at an unbeatable price
- Automatic sheet feeder/tray and intuitive touchscreen
- Connect to your MFP wirelessly or via Wi-Fi Direct
-
HP Designjet Z2600PS ePrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of Life24-inch (610 mm) compact, space-saving printer produces high-impact graphics and technical prints.- Print speed up to 469 ft²/hr (43 m²/hr)¹
- 160 GB hard disk, 8 GB virtual memory
- Six pigment-based HP Vivid Photo Inks including chromatic red
- Color reliability and line accuracy with HP Professional PANTONE® color emulation, with Adobe® PostScript®/PDF, HP-GL/2.
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP Designjet Z3200 24-in PS Photo Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of Life
Gallery-quality prints
The most advanced 12-ink printer for gallery-quality prints.- 24-in (610-mm) and 44-in (1118-mm) models
- 12 Original HP inks, including 4 Blacks and Chromatic Red
- Gloss enhancer
- Color reliability with Adobe® PostScript/PDF support
- Embedded spectrophotometer for color accuracy and consistency
The HP DesignJet Z3200 Photo Printer offers color reliability with HP Professional PANTONE® color emulation and Adobe® Postscript®/PDF support.
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP Designjet T795 ePrinter
Rp45,181,000.00Original price was: Rp45,181,000.00.Rp45,000,000.00Current price is: Rp45,000,000.00.Availability: In stockOut of stock
44-inch (1118 mm), 6-ink printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Intuitive touchscreen for simple navigation and printing
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 28 seconds in Economode
- Six Original HP inks
- Gigabit Ethernet (1000Base-T), 16 GB file processing memory (based on 640 MB RAM)
- Sheets or rolls up to 44-inch (1118 mm) wide
Produk Inden / Pre Order
Proses akan memakan waktu 6-8 minggu. -
HP Designjet T120 ePrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
24-inch A1 & A2 printer for CAD and general-purpose applications.- Built-in B+/A3 tray and front loading media roll
- Intuitive 4.3-inch (109 mm) color touchscreen
- Up to D/A1-size prints; 40 D/A1 prints per hour
- Four Original HP inks and long-life printhead
- Wireless connectivity
- Easy printing from a smartphone or tablet
-
HP DesignJet T1530 Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Print complex files fast with 96 GB virtual memory
- Security protocols including IPSec, 802.1x, SNMPv3, PIN printing, and more
- iOS and Android™ compatibility with HP Mobile Printing
-
HP Designjet T2500 36-in PostScript
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
A0 PostScript printer/scanner (36 inch / 914mm)Super fast printing – create A1 page in 21 seconds / 60 A0 prints per hourBuilt in media stacker for neatly stacked prints2 rolls, front loading with smart switching between rollsLoad effortlessly even from seated due to reduced printer heightFull colour integrated touchscreenCompact size – smaller footprint than the Designjet T2300 eMFPHP ePrint and Share – offers ability to print from virtually anywhere and access/share projectsAbility to scan and share PDF files (this not available with the non-PostScript model)

