| Type | HP Designjet T525 36-in Printer |
| Part Number | 5ZY61A |
| Technology | HP Thermal Inkjet |
| Max Media size/paper size | 279 to 914 mm |
| Print Speed | 35 sec/page on A1, 70 A1 prints per hour |
| Print resolution | Up to 2400 x 1200 optimized dpi |
| Ink types | Dye-based (C, M, Y); pigment-based (K) |
| Ink colors | 4 (cyan, magenta, yellow, black) |
| Printheads | 1 (cyan, magenta, yellow, black) |
| Line accuracy | ± 0.1% |
| Margins (top x bottom x left x right) | Roll: 5 x 5 x 5 x 5 mm Sheet: 5 x 5 x 5 x 5 mm |
| Media handling | Sheet feed, roll feed, input tray, automatic horizontal cutter |
| Media types | Line drawings; Presentations; Renderings |
| Media size | Rolls: 279 to 914 mm; Sheets: Input tray: 210 x 279 to 330 x 482 mm (8.3 x 11 to 13 x 19 in) Manual feed: 330 x 482 to 914 x 1897 mm (13 x 19 to 36 x 74.7 in) |
| Media Thickness | Up to 11.8 mil (0.3 mm) |
| Memory | 1 GB |
| Hard disk | None |
| Connectivity | Fast Ethernet (100Base-T), Hi-Speed USB 2.0, Wi-Fi |
| Print languages | HP-GL/2, HP-RTL, JPEG, CALS G4 |
| Printing paths | Windows printer drivers, HP Print Service Plugin for Android, HP Print for Chrome for Chrome OS |
| Drivers (included) | Raster driver for Windows |
| Printer Dimensions(w x d x h) | 1292 x 530 x 932 mm |
| Shiping Dimensions(w x d x h) | 1395 x 570 x 480 mm |
| Printer Weight | 31 kg |
| Shipping Weight | 58 kg |
| What’s in the box | HP DesignJet T525 36-in Printer, printhead, introductory ink cartridges, quick reference guide, setup poster, power cord |
| Power Consumption | < 35 W (printing), < 6 W (ready), < 4.5 W (sleep), < 0.3 W (standby) |
| Power Requirements | Input voltage (auto ranging): 100-240 V (±10%), 50/60 Hz (±3 Hz), 1200 mA max |
| Warranty | One-year limited hardware warranty |
HP Designjet T525 36-in Printer
Call for price
Plotter Terkecil di Dunia – Pencetakan mudah untuk kebutuhan yang terus meningkat
Tepat & Sempurna- Cocok untuk kantor dan budget anda.
- Menghemat ruang dengan menempatkan plotter HP Designjet T125 di mana pun paling cocok di kantor Anda
- Hemat waktu dengan menghubungkan dan mencetak langsung dengan Wi-Fi built in.
SEDERHANA — Dari pengaturan hingga pencetakan.
- Percepat proses pencetakan PDF Anda dengan software Free HP Click.
- Akses file Anda dengan mudah dari folder cloud dan cetak menggunakan smartphone Anda dengan aplikasi HP Smart APP.
KUALITAS DESIGNJET — Dari merek paling tepercaya.
- Memenuhi harapan klien dengan pencetakan A1 / D ukuran tinggi berkecepatan tinggi, secepat 45 detik.
- Dapatkan warna yang serasi dan sempurna pada cetakan format kecil dan besar berkat tray A3 / A4 bawaan.
Produk Inden / Pre Order
Proses akan memakan waktu 6-8 minggu.
Related Products
-
columns-4
-
Canon iPF671 MFP
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Compact in size but Large in Productivity
Plotter A1 yang mampu melakukan pekerjaan mencetak, memindai, dan menyalin (print, scan, copy) menjadikan pekerjaan anda lebih mudah, cepat, dan hasil berkualitas. Canon iPF671M sangat ideal untuk mencetak gambar teknis (CAD & GIS) dengan maksimal ukuran A1.
- Complete Scan-to-Copy / File / USB solution
- Up to 3 inches per second scanning
- 600dpi optical resolution
- Scan to USB in TIFF
- Scan to Network in TIFF, PDF & JPG
-
HP Designjet T120 ePrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
24-inch A1 & A2 printer for CAD and general-purpose applications.- Built-in B+/A3 tray and front loading media roll
- Intuitive 4.3-inch (109 mm) color touchscreen
- Up to D/A1-size prints; 40 D/A1 prints per hour
- Four Original HP inks and long-life printhead
- Wireless connectivity
- Easy printing from a smartphone or tablet
-
HP Designjet T2500 36-in PostScript
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
A0 PostScript printer/scanner (36 inch / 914mm)Super fast printing – create A1 page in 21 seconds / 60 A0 prints per hourBuilt in media stacker for neatly stacked prints2 rolls, front loading with smart switching between rollsLoad effortlessly even from seated due to reduced printer heightFull colour integrated touchscreenCompact size – smaller footprint than the Designjet T2300 eMFPHP ePrint and Share – offers ability to print from virtually anywhere and access/share projectsAbility to scan and share PDF files (this not available with the non-PostScript model) -
HP DesignJet Z5200 Photo Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of LifeProfessional 44-inch (1118-mm) PostScript printer designed for outstanding graphic applications.- Media rolls from 11 in (280 mm) to 44 in (1118 mm)
- Sheets from 8.5 x 11 in (216 x 280 mm) to 44 x 66 in (1118 x 1676 mm)
- Up to 2400 x 1200 optimized dpi
- Print speed up to 445 ft2/hr (41 m2/hr)
Achieve high-impact color and black-and-white prints that last up to 200 years and enjoy color reliability with HP Professional PANTONE® color emulation and Adobe® PostScript®/PDF support.
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP DesignJet T930 36-in PostScript
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Parallel file processing with 64 GB virtual memory
- Security protocols including IPSec, 802.1x, SNMPv3, PIN printing, and more
- iOS and Android™ compatibility with HP Mobile Printing
-
HP Designjet Z3200 PS A0
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of LifeThe most advanced 12-ink printer for gallery-quality prints.- 24-in (610-mm) and 44-in (1118-mm) models
- 12 Original HP inks, including 4 Blacks and Chromatic Red
- Gloss enhancer
- Color reliability with Adobe® PostScript/PDF support
- Embedded spectrophotometer for color accuracy and consistency
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP DesignJet T830 MFP 24-in
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
24-inch (610 mm) robust, compact Wi-Fi MFP for office and construction environments.- D/A1-size prints in 25 seconds
- Four Original HP inks with cartridges from 40 ml up to 300 ml
- Built-in scanner at an unbeatable price
- Automatic sheet feeder/tray and intuitive touchscreen
- Connect to your MFP wirelessly or via Wi-Fi Direct
-
HP Designjet T2530 36-in PostScript eMFPrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll integrated MFP for professional-quality enterprise CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Integrated print/scan/copy—up to 2.5 inch (6.35 cm) per second color scanning
- Security protocols including IPSec, NTLMv2, SNMPv3, 802.1x, PIN printing, and more
- iOS and Android™² compatibility with HP Mobile Printing
-
Make your architectural prints shine with professional, high-resolution graphics—opt for Adobe PostScript®
-
Produce professional CAD and GIS drawings with consistent color accuracy, crisp, sharp lines, up to 2400 dpi
-
HP DesignJet T1530 Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Print complex files fast with 96 GB virtual memory
- Security protocols including IPSec, 802.1x, SNMPv3, PIN printing, and more
- iOS and Android™ compatibility with HP Mobile Printing

