| Type | HP Designjet T650 24-in Printer |
| Part Number | 5HB08A |
| Technology | HP Thermal Inkjet |
| Max Media size/paper size | 279 to 610 mm |
| Print resolution | Up to 2400 x 1200 dpi |
| Ink types | Dye-based (C, M, Y); pigment-based (K) |
| Ink colors | 4 (cyan, magenta, yellow, black) |
| Printheads | 1 (cyan, magenta, yellow, black) |
| Line accuracy | ± 0.1% |
| Margins (top x bottom x left x right) | Roll: 5 x 5 x 5 x 5 mm Sheet: 5 x 5 x 5 x 5 mm |
| Media handling | Sheet feed, roll feed, automatic sheet feeder, media bin, automatic horizontal cutter |
| Media types | Bond and coated paper (bond, coated, heavyweight coated, plain, bright white, blueprint), technical paper (natural tracing), film (clear, matte), photographic paper (satin, gloss, semigloss, polypropylene), self-adhesive (adhesive, polypropylene) |
| Media size | Rolls: 279 to 610 mm; Sheets: Input tray: 210 x 279 to 330 x 482 mm manual feed: 330 x 482 to 610 x 1897 mm; Standard sheets: Input tray: A4, A3 manual feed: A2, A1 |
| Media Thickness | Up to 11.8 mil (0.3 mm) |
| Memory | 1 GB |
| Hard disk | None |
| Connectivity | Gigabit Ethernet (1000Base-T), Hi-Speed USB 2.0, Wi-Fi 802.11 |
| Print languages | HP-GL/2, HP-RTL, CALS G4, JPEG, URF |
| Printing paths | Windows printer drivers, HP Print Service Plugin for Android, HP Print for Chrome for Chrome OS |
| Drivers (included) | Raster driver for Windows |
| Printer Dimensions(w x d x h) | 1013 x 605 x 932 mm |
| Shiping Dimensions(w x d x h) | 1155 x 575 x 475 mm |
| Printer Weight | 29.5 kg |
| Shipping Weight | 38 kg |
| What’s in the box | HP DesignJet T650 24-in Printer, printer stand, automatic sheet feeder, roll cover, printhead, introductory ink cartridges, spindle, quick reference guide, setup poster, power cord |
| Power Consumption | <35 W (printing), <5.6 W (ready), <2.1 W (sleep), <0.2 W (standby) |
| Power Requirements | Input voltage (auto ranging): 100-240 V (±10%), 50/60 Hz (±3 Hz), 1200 mA max |
| Warranty | Three years limited hardware warranty |
HP Designjet T650 24-in Printer
Call for price
SKU: 5HB08A
Categories: CAD & GIS Plotter, Large Format
Plotter Tersimpel di Dunia – Keterjangkauan dari segala bidang.
- Cetak proyek multi-ukuran A3 / B dan A1 / D secara otomatis, tanpa mengalihkan sumber media secara manual.
- Hemat ruang dengan plotter terkecil di dunia yang dirancang agar sesuai dengan kantor Anda, sudah termasuk dudukan bawaan.
- Hindari menunggu, pencetakan berkecepatan tinggi secepat 26 detik per plot A1 / D.
FITUR:
- Wireless Plotter Printer
- Max paper size: A1
- Resolution: Up to 2400 x 1200 optimized dpi
- Print speed max: 26 sec/page on D 81 D prints per hour
- Connectivity: Gigabit Ethernet (1000Base-T) + Hi-Speed USB 2.0 + Wi-Fi 802.11
Related Products
-
columns-4
-
HP Designjet T1700 44-in Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Printer DesignJet HP yang paling aman dan kuat untuk pekerjaan CAD / GIS
Lindungi Pekerjaan dan Data anda
- Mengamankan printer anda dengan HP JetAdvantage Manajer dan mengelola armada anda dari jarak jauh dengan HP Web Jetadmin
- Lindungi printer / data dari akses yang tidak sah dengan HP Secure Boot, whitelisting, encrypted hard disk dan masih banyak lagi
Tidak ada PC Lagging
- Pemrosesan yang kuat dengan 128 GB memory dan 500 GB HDD at 116 A1/D pgs/hr
- Dengan Driver Adobe PDF, komputer anda terbebas dari proses pencetakan karena proses langsung di alihkan ke printer setelah file dikirim
Buat Pekerjaan lebih baik dengan warna yang tepat
- Mereproduksi transparansi, lapisan, palet warna, dan gradien dengan Adobe PDF Print yang tertanam pada printer
- Menampilkan data secara akurat karena kepadatan tinggi dari printhead yang menyediakan 2400 nozel per inci dan mengaktifkan akurasi garis 0,1%
-
HP Designjet T730
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), robust and compact Wi-Fi printer for CAD and general-purpose applications.Product Number: F9A29B- Intuitive 4.3-inch (109 mm) color touchscreen
- D/A1-size prints in 25 seconds
- Four Original HP inks with cartridges from 40 ml up to 300 ml
- Connect to your printer wirelessly or via Wi-Fi Direct
Printer/plotter A0 pengganti type sebelumnya (HP Designjet 500 series)
-
HP Designjet T2530 eMFPrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll integrated MFP for professional-quality enterprise CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Integrated print/scan/copy—up to 2.5 inch (6.35 cm) per second color scanning
- Security protocols including IPSec, NTLMv2, SNMPv3, 802.1x, PIN printing, and more¹
- iOS and Android™² compatibility with HP Mobile Printing
-
HP Designjet T2530 36-in PostScript eMFPrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll integrated MFP for professional-quality enterprise CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Integrated print/scan/copy—up to 2.5 inch (6.35 cm) per second color scanning
- Security protocols including IPSec, NTLMv2, SNMPv3, 802.1x, PIN printing, and more
- iOS and Android™² compatibility with HP Mobile Printing
-
Make your architectural prints shine with professional, high-resolution graphics—opt for Adobe PostScript®
-
Produce professional CAD and GIS drawings with consistent color accuracy, crisp, sharp lines, up to 2400 dpi
-
HP DesignJet T830 MFP 24-in
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
24-inch (610 mm) robust, compact Wi-Fi MFP for office and construction environments.- D/A1-size prints in 25 seconds
- Four Original HP inks with cartridges from 40 ml up to 300 ml
- Built-in scanner at an unbeatable price
- Automatic sheet feeder/tray and intuitive touchscreen
- Connect to your MFP wirelessly or via Wi-Fi Direct
-
HP DesignJet T1530 Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Print complex files fast with 96 GB virtual memory
- Security protocols including IPSec, 802.1x, SNMPv3, PIN printing, and more
- iOS and Android™ compatibility with HP Mobile Printing
-
HP Designjet T930 36in
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Product Number (L2Y21A)
- Integrated 50-page output stacking tray, true front roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Parallel file processing with 64 GB virtual memory
- Security protocols including IPSec, 802.1x, SNMPv3, PIN printing, and more
- iOS and Android™³ compatibility with HP Mobile Printing
-
Canon image PROGRAF iPF671
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Jual Plotter Canon image PROGRAF iPF671The ideal solution for CAD and GIS designed for excellent high quality results in efficient time
Unique compact design – fits anywhere to save space- 5-colour Dye & Pigment ink system
- Print size: 24″ (A1+)
- Perfect for CAD and GIS
-
HP Designjet Z2600PS ePrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of Life24-inch (610 mm) compact, space-saving printer produces high-impact graphics and technical prints.- Print speed up to 469 ft²/hr (43 m²/hr)¹
- 160 GB hard disk, 8 GB virtual memory
- Six pigment-based HP Vivid Photo Inks including chromatic red
- Color reliability and line accuracy with HP Professional PANTONE® color emulation, with Adobe® PostScript®/PDF, HP-GL/2.
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued”

