| Type | HP Designjet T7200 Production Printer |
| Part Number | F2L46A |
| Technology | HP Thermal Inkjet |
| Max Media size/paper size | 1067-mm (42-in) |
| Mono print speed | NA |
| Color print speed | Up to: 17.5 sec/page on A1/D or up to 117.5 m²/hr (1265 ft²/hr) on coated media |
| Print resolution | Up to 2400 x 1200 optimized dpi |
| Ink types | Dye-based (C, M, Y, G, DG); pigment-based (mK) |
| Ink colors | 6 (cyan, magenta, yellow, matte black, gray, dark gray) |
| Printheads | 8 (cyan, magenta, yellow x2, dark gray, gray, matte black x2) |
| Line accuracy | +/- 0.1% |
| Margins (top x bottom x left x right) | 5 x 5 x 5 x 5 mm (0.2 x 0.2 x 0.2 x 0.2 in) |
| Media handling | Two roll feeds (upgradeable to three), automatic roll switching, rolls up to 200 m (650 ft) each, automatic cutter, media bin |
| Media types | 2 and 3-in core: bond and coated paper (bond, coated, recycled, heavyweight coated), technical paper (natural tracing, translucent bond, vellum), film (clear, matte, polyester), photographic paper (satin, gloss, semi-gloss, matte, high-gloss), self-adhesive (indoor paper, polypropylene, vinyl), banner and sign material (backlit, outdoor paper, blue back billboard paper) |
| Media size | 280 to 1067-mm (11 to 42-in) rolls, up to 18 kg (26.5 lb) |
| Scan speed | NA |
| Scan/copy resolution | NA |
| Maximum scan width | NA |
| Media Thickness | Up to 0.4 mm (15.7 mil) |
| Reduction/ enlargement | NA |
| Maximum copies | NA |
| Copier settings | NA |
| Memory | 64 GB (virtual) |
| Hard disk | 320 GB hard disk |
| Connectivity | Gigabit Ethernet (1000Base-T), EIO Jetdirect accessory slot |
| Print languages | Standart: HP-GL/2, HP-RTL, CALS G4 |
| Optional: Adobe PostScript 3, Adobe PDF 1.7, TIFF, JPEG | |
| Printing paths | HP Designjet SmartStream, Printer driver, HP Embedded Web Server |
| Drivers (included) | HP-GL/2, HP-RTL drivers for Windows; PostScript Windows and Mac OS X drivers with optional PostScript/PDF Upgrade Kit. Compatible with HP Designjet Universal Print Driver for HP-GL/2 and HP Designjet Universal Print Driver for PS (with PostScript/PDF Upgrade Kit) |
| Printer Dimensions(w x d x h) | 1974 x 700 x 1374 mm (77.7 x 27.6 x 54.1 in) |
| Shiping Dimensions(w x d x h) | 2232 x 761 x 1269 mm (87.9 x 30 x 50 in) |
| Weight Printer | 187 kg (412 lb) |
| Weight Printer Shipping | 225 kg (496 lb) |
| What’s in the box | HP Designjet T7200 Production Printer, 2-in spindle, printheads, introductory ink cartridges, printer stand and media bin, 3-in spindle adapter kit (x2), maintenance cartridge, startup software, quick reference guide, setup poster, power cords |
| Power Consumption | 270 watts (printing), < 48 watts (ready), < 5.3 watts (sleep), < 0.3 watts (off) |
| Power Requirements | Input Voltage (Auto Ranging) : 100 to 127 VAC (+/-10%, 5A; 220 to 240 VAC (+/-10%), 3A; 50/60 Hz (+/-3Hz) |
| Warranty | One-year limited hardware warranty |
HP Designjet T7200 Printer
Call for price
- Two-roll capacity, upgradable to three rolls, with smart switching
- Up to four D/A1-size pages per minute
- Six Original HP inks with high-capacity cartridges up to 775 ml
- Media bin and wide-range of compatible media
- True PDF management with HP SmartStream software
- High-volume printing at low cost of ownership
| Weight | 687 kg |
|---|---|
| Dimensions | 223.2 × 76.1 × 126.9 cm |
| inch | 42 inch |
| Brand | HP |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related Products
-
columns-4
-
HP Designjet T1700 44-in Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Printer DesignJet HP yang paling aman dan kuat untuk pekerjaan CAD / GIS
Lindungi Pekerjaan dan Data anda
- Mengamankan printer anda dengan HP JetAdvantage Manajer dan mengelola armada anda dari jarak jauh dengan HP Web Jetadmin
- Lindungi printer / data dari akses yang tidak sah dengan HP Secure Boot, whitelisting, encrypted hard disk dan masih banyak lagi
Tidak ada PC Lagging
- Pemrosesan yang kuat dengan 128 GB memory dan 500 GB HDD at 116 A1/D pgs/hr
- Dengan Driver Adobe PDF, komputer anda terbebas dari proses pencetakan karena proses langsung di alihkan ke printer setelah file dikirim
Buat Pekerjaan lebih baik dengan warna yang tepat
- Mereproduksi transparansi, lapisan, palet warna, dan gradien dengan Adobe PDF Print yang tertanam pada printer
- Menampilkan data secara akurat karena kepadatan tinggi dari printhead yang menyediakan 2400 nozel per inci dan mengaktifkan akurasi garis 0,1%
-
HP Designjet T830MFP with Armour Case
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
HP Designjet T830 with Armour Case merupakan terobosan terbaru untuk mesin plotter multifungsi dan pengembangan dari pendahulunya HP Designjet T830MFP. Penggunaan Armour Case melindungi unit ini ketika harus disimpan dilokasi-lokasi yang ekstrim seperti site konstruksi dan kapal laut.
HP Designjet T830MFP with Armour Case memiliki benefit sebagai berikut:
- Dapat disimpan di lokasi-lokasi yang ekstrim seperti lokasi konstruksi, lokasi survey, kendaraan dan kapal laut
- Tahan terhadap guncangan
- Melindungi plotter dari debu dan kotoran
- Memudahkan saat akan berpindah tempat
- Melindungi plotter dari hewan pengerat
- Case waterproof sehingga dapat melindungi plotter dari air atau tahan air
- Menghemat space penyimpanan plotter
Unit ini sangat cocok untuk digunakan oleh perusahaan AEC (Architecture, Engineering and Construction), Survey Pemetaan, Shipping, SAR, Manufacturing, Mining (tambang) dan Militer serta perusahaan lainnya yang memiliki mobilitas tinggi, lingkungan ekstrim (lembab dan basah) atau space terbatas di ruang print. Dengan keunggulan tersebut, unit ini akan memudahkan pengguna untuk tetap melakukan aktivitas print di area kerjanya.
-
HP Designjet T2530 36-in PostScript eMFPrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll integrated MFP for professional-quality enterprise CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Integrated print/scan/copy—up to 2.5 inch (6.35 cm) per second color scanning
- Security protocols including IPSec, NTLMv2, SNMPv3, 802.1x, PIN printing, and more
- iOS and Android™² compatibility with HP Mobile Printing
-
Make your architectural prints shine with professional, high-resolution graphics—opt for Adobe PostScript®
-
Produce professional CAD and GIS drawings with consistent color accuracy, crisp, sharp lines, up to 2400 dpi
-
HP Designjet Z2600PS ePrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of Life24-inch (610 mm) compact, space-saving printer produces high-impact graphics and technical prints.- Print speed up to 469 ft²/hr (43 m²/hr)¹
- 160 GB hard disk, 8 GB virtual memory
- Six pigment-based HP Vivid Photo Inks including chromatic red
- Color reliability and line accuracy with HP Professional PANTONE® color emulation, with Adobe® PostScript®/PDF, HP-GL/2.
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP Designjet T520 36in ePrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product Number : CQ893A
- Line drawings: 35 sec/page on A1/D, 70 A1/D prints per hour
- Dye-based; 4 ink system
- Media handling: Sheet feed, roll feed, input tray, media bin, automatic cutter
- Fast Ethernet (100Base-T),Hi-Speed USB 2.0 certified, Wi-Fi
-
HP DesignJet Z5200 Photo Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of LifeProfessional 44-inch (1118-mm) PostScript printer designed for outstanding graphic applications.- Media rolls from 11 in (280 mm) to 44 in (1118 mm)
- Sheets from 8.5 x 11 in (216 x 280 mm) to 44 x 66 in (1118 x 1676 mm)
- Up to 2400 x 1200 optimized dpi
- Print speed up to 445 ft2/hr (41 m2/hr)
Achieve high-impact color and black-and-white prints that last up to 200 years and enjoy color reliability with HP Professional PANTONE® color emulation and Adobe® PostScript®/PDF support.
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP Designjet Z3200 24-in PS Photo Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of Life
Gallery-quality prints
The most advanced 12-ink printer for gallery-quality prints.- 24-in (610-mm) and 44-in (1118-mm) models
- 12 Original HP inks, including 4 Blacks and Chromatic Red
- Gloss enhancer
- Color reliability with Adobe® PostScript/PDF support
- Embedded spectrophotometer for color accuracy and consistency
The HP DesignJet Z3200 Photo Printer offers color reliability with HP Professional PANTONE® color emulation and Adobe® Postscript®/PDF support.
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP DesignJet T1530 Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Print complex files fast with 96 GB virtual memory
- Security protocols including IPSec, 802.1x, SNMPv3, PIN printing, and more
- iOS and Android™ compatibility with HP Mobile Printing
-
HP Designjet T930 36in
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Product Number (L2Y21A)
- Integrated 50-page output stacking tray, true front roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Parallel file processing with 64 GB virtual memory
- Security protocols including IPSec, 802.1x, SNMPv3, PIN printing, and more
- iOS and Android™³ compatibility with HP Mobile Printing


Reviews
There are no reviews yet.