| Type | HP Designjet T525 36-in Printer |
| Part Number | 5ZY62A |
| Technology | HP Thermal Inkjet |
| Max Media size/paper size | 279 to 914 mm |
| Print Speed | 27 sec/page on A1, 79 A1 prints per hour |
| Print resolution | Up to 2400 x 1200 optimized dpi |
| Ink types | Dye-based (C, M, Y); pigment-based (K) |
| Ink colors | 4 (cyan, magenta, yellow, black) |
| Printheads | 1 (cyan, magenta, yellow, black) |
| Line accuracy | ± 0.1% |
| Margins (top x bottom x left x right) | Roll: 5 x 5 x 5 x 5 mm Sheet: 5 x 5 x 5 x 5 mm |
| Media handling | Sheet feed, roll feed, input tray, automatic horizontal cutter |
| Media types | Line drawings; Presentations; Renderings |
| Media size | Rolls: 279 to 914 mm; Sheets: Input tray: 210 x 279 to 330 x 482 mm (8.3 x 11 to 13 x 19 in) Manual feed: 330 x 482 to 914 x 1897 mm (13 x 19 to 36 x 74.7 in) |
| Media Thickness | Up to 11.8 mil (0.3 mm) |
| Memory | 1 GB |
| Hard disk | None |
| Connectivity | Fast Ethernet (100Base-T), Hi-Speed USB 2.0, Wi-Fi |
| Print languages | HP-GL/2, HP-RTL, JPEG, CALS G4 |
| Printing paths | Windows printer drivers, HP Print Service Plugin for Android, HP Print for Chrome for Chrome OS |
| Drivers (included) | Raster driver for Windows |
| Printer Dimensions(w x d x h) | 1292 x 530 x 932 mm |
| Shiping Dimensions(w x d x h) | 1395 x 570 x 480 mm |
| Printer Weight | 31 kg |
| Shipping Weight | 58 kg |
| What’s in the box | HP DesignJet T525 36-in Printer, printhead, introductory ink cartridges, quick reference guide, setup poster, power cord |
| Power Consumption | < 35 W (printing), < 6 W (ready), < 4.5 W (sleep), < 0.3 W (standby) |
| Power Requirements | Input voltage (auto ranging): 100-240 V (±10%), 50/60 Hz (±3 Hz), 1200 mA max |
| Warranty | One-year limited hardware warranty |
HP Designjet T530 36-in Printer
Call for price
Plotter Terkecil di Dunia – Pencetakan mudah untuk kebutuhan yang terus meningkat
Tepat & Sempurna- Cocok untuk kantor dan budget anda.
- Menghemat ruang dengan menempatkan plotter HP Designjet T125 di mana pun paling cocok di kantor Anda
- Hemat waktu dengan menghubungkan dan mencetak langsung dengan Wi-Fi built in.
SEDERHANA — Dari pengaturan hingga pencetakan.
- Percepat proses pencetakan PDF Anda dengan software Free HP Click.
- Akses file Anda dengan mudah dari folder cloud dan cetak menggunakan smartphone Anda dengan aplikasi HP Smart APP.
KUALITAS DESIGNJET — Dari merek paling tepercaya.
- Memenuhi harapan klien dengan pencetakan A1 / D ukuran tinggi berkecepatan tinggi, secepat 45 detik.
- Dapatkan warna yang serasi dan sempurna pada cetakan format kecil dan besar berkat tray A3 / A4 bawaan.
Produk Inden / Pre Order
Proses akan memakan waktu 6-8 minggu.
Related Products
-
columns-4
-
HP Designjet T2530 36-in PostScript eMFPrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll integrated MFP for professional-quality enterprise CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Integrated print/scan/copy—up to 2.5 inch (6.35 cm) per second color scanning
- Security protocols including IPSec, NTLMv2, SNMPv3, 802.1x, PIN printing, and more
- iOS and Android™² compatibility with HP Mobile Printing
-
Make your architectural prints shine with professional, high-resolution graphics—opt for Adobe PostScript®
-
Produce professional CAD and GIS drawings with consistent color accuracy, crisp, sharp lines, up to 2400 dpi
-
HP DesignJet T3500 MFP
Rp266,999,000.00Original price was: Rp266,999,000.00.Rp250,000,000.00Current price is: Rp250,000,000.00.Availability: In stockOut of stock
Semua kebutuhan alur kerja anda membutuhkan produktivitas tinggi dari HP DesignJet T3500 MFP (Multi Function Printer)
- HP DesignJet T3500 MFP mencetak halaman ukuran A1 dalam 21 detik dengan hitam gelap, abu-abu netral, dan warna-warna cerah
- Mencetak halaman pertama anda dengan cepat berkat pemrosesan ultra cepat dan nol waktu pemanasan
- Salin dan pindai pekerjaan anda dengan cepat dengan fitur-fitur lanjutan seperti presets, batch scanning, multipage PDFs, and scan to email
- Tetap teratur dan terhindar dari kekacauan dengan menggunakan penyusun 100 halaman yang terintegrasi menghasilkan cetakan dan salinan tersusun rapi
- Dibangun untuk pencetakan bervolume tinggi dan desain yang kuat untuk memenuhi pekerjaan yang paling menuntut
- Pengoperasian tidak perlu pengawasan berkat 2 Heavy Roll yang bisa menampung hingga 200m dan kapasitas total tinta hingga 1.800 ml
-
HP DesignJet Z5400 PostScript Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of LifeThe first 44-inch (1118-mm) multi-roll printer for graphics to produce high-quality, long-lasting prints efficiently.- Two rolls with automatic media switching
- HP Multi-Dimensional Smart Drop Placement Technology
- Web-connected
- Up to 2400 x 1200 optimized dpi
Faster turn around with two rolls
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP Designjet T930 36in
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Product Number (L2Y21A)
- Integrated 50-page output stacking tray, true front roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Parallel file processing with 64 GB virtual memory
- Security protocols including IPSec, 802.1x, SNMPv3, PIN printing, and more
- iOS and Android™³ compatibility with HP Mobile Printing
-
Canon image PROGRAF iPF771
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Plotter Canon iPF771 ini mampu menghasilkan kualitas hasil cetak yang berkualitas dan memiliki design unik sehingga dengan mudah diletakan di manapun tanpa memakan space ruangan yang besar. ideal untuk anda para profesional gis dan kontruksi.
- 5-colour Dye & Pigment ink system
- Print size: 36″ (A0+)
- Perfect for CAD and GIS
-
HP Designjet T1530 PostScript
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Print complex files fast with 96 GB virtual memory
- Security protocols including IPSec, 802.1x, SNMPv3, PIN printing, and more
- iOS and Android™ compatibility with HP Mobile Printing
-
HP Designjet T1700 44-in Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Printer DesignJet HP yang paling aman dan kuat untuk pekerjaan CAD / GIS
Lindungi Pekerjaan dan Data anda
- Mengamankan printer anda dengan HP JetAdvantage Manajer dan mengelola armada anda dari jarak jauh dengan HP Web Jetadmin
- Lindungi printer / data dari akses yang tidak sah dengan HP Secure Boot, whitelisting, encrypted hard disk dan masih banyak lagi
Tidak ada PC Lagging
- Pemrosesan yang kuat dengan 128 GB memory dan 500 GB HDD at 116 A1/D pgs/hr
- Dengan Driver Adobe PDF, komputer anda terbebas dari proses pencetakan karena proses langsung di alihkan ke printer setelah file dikirim
Buat Pekerjaan lebih baik dengan warna yang tepat
- Mereproduksi transparansi, lapisan, palet warna, dan gradien dengan Adobe PDF Print yang tertanam pada printer
- Menampilkan data secara akurat karena kepadatan tinggi dari printhead yang menyediakan 2400 nozel per inci dan mengaktifkan akurasi garis 0,1%
-
HP Designjet T2500 36-in PostScript
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
A0 PostScript printer/scanner (36 inch / 914mm)Super fast printing – create A1 page in 21 seconds / 60 A0 prints per hourBuilt in media stacker for neatly stacked prints2 rolls, front loading with smart switching between rollsLoad effortlessly even from seated due to reduced printer heightFull colour integrated touchscreenCompact size – smaller footprint than the Designjet T2300 eMFPHP ePrint and Share – offers ability to print from virtually anywhere and access/share projectsAbility to scan and share PDF files (this not available with the non-PostScript model) -
HP Designjet T120 ePrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
24-inch A1 & A2 printer for CAD and general-purpose applications.- Built-in B+/A3 tray and front loading media roll
- Intuitive 4.3-inch (109 mm) color touchscreen
- Up to D/A1-size prints; 40 D/A1 prints per hour
- Four Original HP inks and long-life printhead
- Wireless connectivity
- Easy printing from a smartphone or tablet

