| Type | HP Designjet T530 24-in Printer |
| Part Number | 5ZY60A |
| Technology | HP Thermal Inkjet |
| Max Media size/paper size | 279 to 610 mm |
| Print Speed | 30 sec/page on A1, 76 A1 prints per hour |
| Print resolution | Up to 2400 x 1200 optimized dpi |
| Ink types | Dye-based (C, M, Y); pigment-based (K) |
| Ink colors | 4 (cyan, magenta, yellow, black) |
| Printheads | 1 (cyan, magenta, yellow, black) |
| Line accuracy | ± 0.1% |
| Margins (top x bottom x left x right) | Roll: 5 x 5 x 5 x 5 mm Sheet: 5 x 5 x 5 x 5 mm |
| Media handling | Sheet feed, roll feed, input tray, automatic horizontal cutter |
| Media types | Line drawings; Presentations; Renderings |
| Media size | Rolls: 279 to 610 mm; Sheets: Input tray: 210 x 279 to 330 x 482 mm manual feed: 330 x 482 to 610 x 1897 mm; Standard sheets: Input tray: A4, A3 manual feed: A2, A1 |
| Media Thickness | Up to 11.8 mil (0.3 mm) |
| Memory | 1 GB |
| Hard disk | None |
| Connectivity | Fast Ethernet (100Base-T), Hi-Speed USB 2.0, Wi-Fi |
| Print languages | HP-GL/2, HP-RTL, JPEG, CALS G4 |
| Printing paths | Windows printer drivers, HP Print Service Plugin for Android, HP Print for Chrome for Chrome OS |
| Drivers (included) | Raster driver for Windows |
| Printer Dimensions(w x d x h) | 987 x 530 x 932 mm |
| Shiping Dimensions(w x d x h) | 1090 x 570 x 480 mm |
| Printer Weight | 26 kg |
| Shipping Weight | 48.5 kg |
| What’s in the box | HP DesignJet T525 24-in Printer, printhead, introductory ink cartridges, quick reference guide, setup poster, power cord |
| Power Consumption | < 35 W (printing), < 6 W (ready), < 4.5 W (sleep), < 0.3 W (standby) |
| Power Requirements | Input voltage (auto ranging): 100-240 V (±10%), 50/60 Hz (±3 Hz), 1200 mA max |
| Warranty | One-year limited hardware warranty |
HP Designjet T530 24-in Printer
Call for price
Plotter Terkecil di Dunia – Pencetakan mudah untuk kebutuhan yang terus meningkat
Tepat & Sempurna- Cocok untuk kantor dan budget anda.
- Menghemat ruang dengan menempatkan plotter HP Designjet T125 di mana pun paling cocok di kantor Anda
- Hemat waktu dengan menghubungkan dan mencetak langsung dengan Wi-Fi built in.
SEDERHANA — Dari pengaturan hingga pencetakan.
- Percepat proses pencetakan PDF Anda dengan software Free HP Click.
- Akses file Anda dengan mudah dari folder cloud dan cetak menggunakan smartphone Anda dengan aplikasi HP Smart APP.
KUALITAS DESIGNJET — Dari merek paling tepercaya.
- Memenuhi harapan klien dengan pencetakan A1 / D ukuran tinggi berkecepatan tinggi, secepat 45 detik.
- Dapatkan warna yang serasi dan sempurna pada cetakan format kecil dan besar berkat tray A3 / A4 bawaan.
Produk Inden / Pre Order
Proses akan memakan waktu 6-8 minggu.
Related Products
-
columns-4
-
HP Designjet Z5600 PostScript ePrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
44-inch (1118 mm) multi-roll printer boosts media loading efficiency on a wide range of media.
- Print speed up to 650 ft²/hr¹ (60 m²/hr)
- 320 GB hard disk, 64 GB virtual memory²
- Six pigment-based HP Vivid Photo Inks including chromatic red
- Color reliability and line accuracy with HP Professional PANTONE® color emulation, with Adobe® PostScript®/PDF, HP-GL/2.
- Automatic multi-roll printing
Versatile, impressive images
-
HP DesignJet T1300 PostScript Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of Life44-inch (1118 mm), 6-ink, dual-roll printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Two-roll configuration with smart switching
- D/A1-size prints in 28 seconds with Economode
- Six Original HP inks
- Sheets or rolls up to 44-inch (1118 mm) wide
- PostScript®-quality prints
- Print-by-email capabilities via ePrint
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP Designjet Z3200 24-in PS Photo Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of Life
Gallery-quality prints
The most advanced 12-ink printer for gallery-quality prints.- 24-in (610-mm) and 44-in (1118-mm) models
- 12 Original HP inks, including 4 Blacks and Chromatic Red
- Gloss enhancer
- Color reliability with Adobe® PostScript/PDF support
- Embedded spectrophotometer for color accuracy and consistency
The HP DesignJet Z3200 Photo Printer offers color reliability with HP Professional PANTONE® color emulation and Adobe® Postscript®/PDF support.
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP Designjet T120 ePrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
24-inch A1 & A2 printer for CAD and general-purpose applications.- Built-in B+/A3 tray and front loading media roll
- Intuitive 4.3-inch (109 mm) color touchscreen
- Up to D/A1-size prints; 40 D/A1 prints per hour
- Four Original HP inks and long-life printhead
- Wireless connectivity
- Easy printing from a smartphone or tablet
-
HP Designjet T520 24in
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
24-inch (610 mm) , Wi-Fi printer for CAD and general-purpose applications.- Built-in B+/A3 tray and front loading media roll
- Intuitive 4.3-inch (109 mm) color touchscreen
- D/A1-size prints in 35 seconds
- Four Original HP inks and long-life printhead
- Wireless connectivity
- Easy printing from a smartphone or tablet
-
HP Designjet T2500 36-in PostScript
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
A0 PostScript printer/scanner (36 inch / 914mm)Super fast printing – create A1 page in 21 seconds / 60 A0 prints per hourBuilt in media stacker for neatly stacked prints2 rolls, front loading with smart switching between rollsLoad effortlessly even from seated due to reduced printer heightFull colour integrated touchscreenCompact size – smaller footprint than the Designjet T2300 eMFPHP ePrint and Share – offers ability to print from virtually anywhere and access/share projectsAbility to scan and share PDF files (this not available with the non-PostScript model) -
HP Designjet T730
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), robust and compact Wi-Fi printer for CAD and general-purpose applications.Product Number: F9A29B- Intuitive 4.3-inch (109 mm) color touchscreen
- D/A1-size prints in 25 seconds
- Four Original HP inks with cartridges from 40 ml up to 300 ml
- Connect to your printer wirelessly or via Wi-Fi Direct
Printer/plotter A0 pengganti type sebelumnya (HP Designjet 500 series)
-
HP DesignJet Z5400 PostScript Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of LifeThe first 44-inch (1118-mm) multi-roll printer for graphics to produce high-quality, long-lasting prints efficiently.- Two rolls with automatic media switching
- HP Multi-Dimensional Smart Drop Placement Technology
- Web-connected
- Up to 2400 x 1200 optimized dpi
Faster turn around with two rolls
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP DesignJet T1530 Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll printer for professional-quality CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Print complex files fast with 96 GB virtual memory
- Security protocols including IPSec, 802.1x, SNMPv3, PIN printing, and more
- iOS and Android™ compatibility with HP Mobile Printing

