| Type | HP Designjet T650 36-in Printer |
| Part Number | 5HB10A |
| Technology | HP Thermal Inkjet |
| Max Media size/paper size | 279 to 914 mm |
| Print resolution | Up to 2400 x 1200 dpi |
| Ink types | Dye-based (C, M, Y); pigment-based (K) |
| Ink colors | 4 (cyan, magenta, yellow, black) |
| Printheads | 1 (cyan, magenta, yellow, black) |
| Line accuracy | ± 0.1% |
| Margins (top x bottom x left x right) | Roll: 5 x 5 x 5 x 5 mm Sheet: 5 x 5 x 5 x 5 mm |
| Media handling | Sheet feed, roll feed, automatic sheet feeder, media bin, automatic horizontal cutter |
| Media types | Bond and coated paper (bond, coated, heavyweight coated, plain, bright white, blueprint), technical paper (natural tracing), film (clear, matte), photographic paper (satin, gloss, semigloss, polypropylene), self-adhesive (adhesive, polypropylene) |
| Media size | Rolls: 279 to 914 mm; Auto sheet feeder: 210 x 279 to 330 x 482 mm manual feed: 210 x 279 to 914 x 1897 mm; Auto sheet feeder: A4, A3 manual feed: A4, A3, A2, A1, A0 |
| Media Thickness | Up to 11.8 mil (0.3 mm) |
| Memory | 1 GB |
| Hard disk | None |
| Connectivity | Gigabit Ethernet (1000Base-T), Hi-Speed USB 2.0, Wi-Fi 802.11 |
| Print languages | HP-GL/2, HP-RTL, CALS G4, JPEG, URF |
| Printing paths | Windows printer drivers, HP Print Service Plugin for Android, HP Print for Chrome for Chrome OS |
| Drivers (included) | Raster driver for Windows |
| Printer Dimensions(w x d x h) | 1317 x 605 x 932 mm |
| Shiping Dimensions(w x d x h) | 1470 x 575 x 590 mm |
| Printer Weight | 35.4 kg |
| Shipping Weight | 56 kg |
| What’s in the box | HP DesignJet T650 36-in Printer, printer stand, automatic sheet feeder, roll cover, printhead, introductory ink cartridges, spindle, quick reference guide, setup poster, power cord |
| Power Consumption | <35 W (printing), <5.6 W (ready), <2.1 W (sleep), <0.2 W (standby) |
| Power Requirements | Input voltage (auto ranging): 100-240 V (±10%), 50/60 Hz (±3 Hz), 1200 mA max |
| Warranty | Two-year limited hardware warranty. |
HP Designjet T650 36-in Printer
Call for price
Plotter Tersimpel di Dunia – Keterjangkauan dari segala bidang.
- Cetak proyek multi-ukuran A3 / B dan A1 / D secara otomatis, tanpa mengalihkan sumber media secara manual.
- Hemat ruang dengan plotter terkecil di dunia yang dirancang agar sesuai dengan kantor Anda, sudah termasuk dudukan bawaan.
- Hindari menunggu, pencetakan berkecepatan tinggi secepat 26 detik per plot A1 / D.
FITUR:
- Wireless Plotter Printer
- Max paper size: A0
- Resolution: Up to 2400 x 1200 optimized dpi
- Print speed max: 26 sec/page on D 81 D prints per hour
- Connectivity: Gigabit Ethernet (1000Base-T) + Hi-Speed USB 2.0 + Wi-Fi 802.11
Related Products
-
columns-4
-
HP Designjet T730
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), robust and compact Wi-Fi printer for CAD and general-purpose applications.Product Number: F9A29B- Intuitive 4.3-inch (109 mm) color touchscreen
- D/A1-size prints in 25 seconds
- Four Original HP inks with cartridges from 40 ml up to 300 ml
- Connect to your printer wirelessly or via Wi-Fi Direct
Printer/plotter A0 pengganti type sebelumnya (HP Designjet 500 series)
-
HP Designjet T120 ePrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
24-inch A1 & A2 printer for CAD and general-purpose applications.- Built-in B+/A3 tray and front loading media roll
- Intuitive 4.3-inch (109 mm) color touchscreen
- Up to D/A1-size prints; 40 D/A1 prints per hour
- Four Original HP inks and long-life printhead
- Wireless connectivity
- Easy printing from a smartphone or tablet
-
Canon image PROGRAF iPF671
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Jual Plotter Canon image PROGRAF iPF671The ideal solution for CAD and GIS designed for excellent high quality results in efficient time
Unique compact design – fits anywhere to save space- 5-colour Dye & Pigment ink system
- Print size: 24″ (A1+)
- Perfect for CAD and GIS
-
HP Designjet Z3200 24-in PS Photo Printer
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product End Of Life
Gallery-quality prints
The most advanced 12-ink printer for gallery-quality prints.- 24-in (610-mm) and 44-in (1118-mm) models
- 12 Original HP inks, including 4 Blacks and Chromatic Red
- Gloss enhancer
- Color reliability with Adobe® PostScript/PDF support
- Embedded spectrophotometer for color accuracy and consistency
The HP DesignJet Z3200 Photo Printer offers color reliability with HP Professional PANTONE® color emulation and Adobe® Postscript®/PDF support.
Produk ini sudah End of Life / Discontinue
Silahkan lihat produk alternatif ditombol “Discontinued” -
HP Designjet T520 36in ePrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Product Number : CQ893A
- Line drawings: 35 sec/page on A1/D, 70 A1/D prints per hour
- Dye-based; 4 ink system
- Media handling: Sheet feed, roll feed, input tray, media bin, automatic cutter
- Fast Ethernet (100Base-T),Hi-Speed USB 2.0 certified, Wi-Fi
-
Canon iPF671 MFP
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
Compact in size but Large in Productivity
Plotter A1 yang mampu melakukan pekerjaan mencetak, memindai, dan menyalin (print, scan, copy) menjadikan pekerjaan anda lebih mudah, cepat, dan hasil berkualitas. Canon iPF671M sangat ideal untuk mencetak gambar teknis (CAD & GIS) dengan maksimal ukuran A1.
- Complete Scan-to-Copy / File / USB solution
- Up to 3 inches per second scanning
- 600dpi optical resolution
- Scan to USB in TIFF
- Scan to Network in TIFF, PDF & JPG
-
HP DesignJet T3500 MFP
Rp266,999,000.00Original price was: Rp266,999,000.00.Rp250,000,000.00Current price is: Rp250,000,000.00.Availability: In stockOut of stock
Semua kebutuhan alur kerja anda membutuhkan produktivitas tinggi dari HP DesignJet T3500 MFP (Multi Function Printer)
- HP DesignJet T3500 MFP mencetak halaman ukuran A1 dalam 21 detik dengan hitam gelap, abu-abu netral, dan warna-warna cerah
- Mencetak halaman pertama anda dengan cepat berkat pemrosesan ultra cepat dan nol waktu pemanasan
- Salin dan pindai pekerjaan anda dengan cepat dengan fitur-fitur lanjutan seperti presets, batch scanning, multipage PDFs, and scan to email
- Tetap teratur dan terhindar dari kekacauan dengan menggunakan penyusun 100 halaman yang terintegrasi menghasilkan cetakan dan salinan tersusun rapi
- Dibangun untuk pencetakan bervolume tinggi dan desain yang kuat untuk memenuhi pekerjaan yang paling menuntut
- Pengoperasian tidak perlu pengawasan berkat 2 Heavy Roll yang bisa menampung hingga 200m dan kapasitas total tinta hingga 1.800 ml
-
HP Designjet T2530 eMFPrinter
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
36-inch (914 mm), 6-ink, dual-roll integrated MFP for professional-quality enterprise CAD and GIS applications.- Integrated 50-page output stacking tray, true front two-roll loading
- Up to E/A0 size; D/A1-size prints in 21 seconds
- Six Original HP inks with cartridges up to 300 ml
- Integrated print/scan/copy—up to 2.5 inch (6.35 cm) per second color scanning
- Security protocols including IPSec, NTLMv2, SNMPv3, 802.1x, PIN printing, and more¹
- iOS and Android™² compatibility with HP Mobile Printing
-
HP Designjet T2500 36-in PostScript
Call for priceAvailability: In stockOut of stock
A0 PostScript printer/scanner (36 inch / 914mm)Super fast printing – create A1 page in 21 seconds / 60 A0 prints per hourBuilt in media stacker for neatly stacked prints2 rolls, front loading with smart switching between rollsLoad effortlessly even from seated due to reduced printer heightFull colour integrated touchscreenCompact size – smaller footprint than the Designjet T2300 eMFPHP ePrint and Share – offers ability to print from virtually anywhere and access/share projectsAbility to scan and share PDF files (this not available with the non-PostScript model)

